Vad innebär individuell mätning av vattenförbrukning (IMD)?
Det innebär att du betalar för det vatten du förbrukar.
De två första månaderna tar vi ut en schablonkostnad för vatten som läggs på hyran. Från och med månad tre betalar du den faktiska vattenförbrukningen för din lägenhet. Den hyran som presenteras hos Bostadsförmedlingen är inklusive schablonkostnad.
Från och med inflyttning den 1 september 2025 ändrar vi våra rutiner. De första två månaderna debiterar vi inte något för din vattenförbrukning. Den tredje månaden debiterar vi för vattenförbrukningen för den första månaden som du bodde i din bostad och därefter månadsvis med två månader i efterskott. Efter att du flyttat ut kommer vi att debitera för de sista två månadernas vattenförbrukning i efterhand.
Vi installerar individuell mätning av kall- och varmvatten i alla våra nyproduktioner. Detta för att du ska ha möjlighet att styra kostnaden själv. Dessutom är det ett viktigt steg i Uppsalahems miljöpolicy för att minska energi- och vattenförbrukningen i våra hus.